Popis a výsledky prieskumu národných hodnôt
Prečo prieskum národných hodnôt
Centrum pre spoluprácu – nezisková organizácia Dialóg vychádza z iniciatívy skupiny občanov, ktorých spojila túžba po tom, aby naša spoločnosť fungovala pre všetkých, vyjadrila svoju krásu a jedinečnosť a naplnila svoj potenciál.
Naším počiatočným cieľom je zmapovanie a pochopenie hodnôt, postojov a potrieb obyvateľov, postupná aktivizácia celospoločenského dialógu a podpora spoločenskej zmeny prostredníctvom iniciátorov a nositeľov spoločenskej zmeny z rôzných oblastí na Slovensku, aby vedome a efektívne prispeli k pozitívnym kultúrnym i štrukturálnym zmenám v krajine.
Výsledky prieskumu národných hodnôt a hodnotových postojov (NVA) sa reálne využívajú v desiatkach krajinách pri budovaní platformy riešenia spoločenských výziev a nastavovaní verejných politík štátov i jednotlivých miestnych komunít v súlade s potrebami a prioritami občanov.
Tento model skúmania stavu spoločnosti vznikol už v roku 1996. Od tej doby bol realizovaný vo viac než 5000 organizáciách a 36 krajinách. Najznámejšie príklady využitia tohto modelu pochádzajú z Lotyšska, Islandu, Švédska, Austrálie a Singapuru.
Príklady výsledkov a dopadu vo vybraných krajinách
Lotyšsko: Prieskum a následný občiansky dialóg počas 18 mesiacov viedol k vízii a stratégii udržateľného rozvoja krajiny „Latvia 2030“ odzrkadľujúcich hodnoty a potreby občanov krajiny. V tomto procese sa priamo angažovali aj štátni zamestnanci a politici. Výsledok bol ratifikovaný v 2009 Lotyšským parlamentom a tiež prezentovaný v Európskom parlamente.
Island: Výsledky z Národného výskum hodnôt v roku 2008 inicializovali Islandské celonárodné zhromaždenie za účasti 1200 náhodne vybraných delegátov z radov občanov a 300 lídrov z vládnych, neziskových a iných organizácií, kde viedli dialóg o hodnotách a vízie budúcnosti Islandu. O rok neskôr Islandský parlament použil ten istý formát občianskeho dialógu pri zmene ústavy.
Singapur: V 2012 prieskum NVA slúžil ako podklad k vládnemu dokumentu nazvanom „Akú spoločnosť by mali radi Singapurčania“, ktorý bol odrazom hodnôt občanov. Opakovaný prieskum v 2015 ukázal posun v realizácií želaných hodnôt na skutočnosť, napríklad vzhľadom na dobre fungujúce zdravotníctvo a príležitosti vo vzdelávaní.
Švédsko: Každoročné prieskumy hodnôt sa organizujú na celonárodnej úrovni už 7 rokov. Najväčší dopad prieskumov je viditeľný na komunálnej úrovni, kde štátni zamestnanci, politici a občania vedú dialóg a uplatňujú riešenia a opatrenia, ktoré zlepšujú život na lokálnej úrovni a poskytujú to, čo občania potrebujú.
Austrália: V roku 2011 bol prieskum NVA bol vykonaný v jednej z najchudobnejšej komunite domorodých obyvateľov Austrálie v štáte Queensland. Ako dôsledok opatrení, ktoré z neho vyšli sa v priebehu štyroch rokov entropia v komunite znížila z 33% na 9% zamestnanosť sa zvýšila o 60%, o 80% sa znížilo násilie v rodine a o 50% sa znížila kriminalita. Okrem toho komunita prestala byť závislá na sociálnych dávkach a začala zarábať prostredníctvom podnikania.
Pre koho sme robili prieskum
Akú metodológiu sme použili
Centrum využíva prepracovanú metodiku National Values Assessment (NVA) Barrettovho centra hodnôt, ktorá bola úspešne aplikovaná na prieskum individuálnych a kolektívnych postojov a hodnôt, a podnietenie systematického riešenia pálčivých spoločenských problémov a výziev v krajinách a regiónoch vo viacerých oblastiach sveta.
NVA je komplexný prieskum hodnotovej orientácie obyvateľov krajiny. Prieskum a výsledná analýza umožňuje zistiť aké hodnoty a postoje v súčasnosti zastávajú ľudia v našej spoločnosti, aké sú ich potreby a ako sa ich darí napĺňať. A to na úrovni jednotlivcov, demografických skupín a komunít podľa rozsahu prieskumu. Zároveň zistíme ako občania vnímajú súčasné spoločenské hodnoty a reality, a aké hodnoty by radi videli vyjadrené v spoločnosti. Prieskum tiež meria rozsah entropie, ktorá vyjadruje stupeň frustrácie a konfliktnosti v spoločnosti, ale i potenciál zmeny a volanie po nej. S rastúcou mierou entropie v spoločnosti klesá miera jej súdržnosti a vzájomnej dôvery a narastá šanca pre negatívne a deštruktívne prejavy nespokojnosti.
Cieľom prieskumu je preto nielen pochopiť hodnoty a úroveň, na ktorej sa ako spoločnosť nachádzame. Príležitosťou je tiež prispieť k zníženiu entropiu v krajine a pozdvihnutiu úrovne vedomia a spolupráce v spoločnosti. Tak isto znalosť postojov a hodnôt umožňuje zacieliť a zefektívniť aktivity iniciátorov a nositeľov spoločenskej zmeny, rovnako ako tieto aktivity lepšie zladiť a komunikovať jednotlivým skupinám v spoločnosti.
Odkaz na metodológiu:
https://www.valuescentre.com/our-products/products-society/national-values-assessment-nva
Kedy a kde sa prieskum realizoval
Prieskum prebiehal v dvoch fázach.
Prvá fáza – hlavný kvantitatívny prieskum hodnôt a hodnotových postojov – bola realizovaná v spolupráci s výskumnou agentúrou FOCUS na reprezentatívnej vzorke 1009 respondentov v septembri 2016. A výsledky boli spracované a vyhodnotené počas októbra a novembra 2016.
Druhá kvalitatívna fáza prieskumu sa realizovala v marci 2017 prostredníctvom fokusových skupín pre hlbšie pochopenie niektorých aspektov hodnôt a hodnotových orientácií ľudí. Fokusové skupiny prebehli v regiónoch a podľa vekových kategórií a boli realizované agentúrou CVEK. Celkovo prebehlo 9 fokusových skupín – 3 v Prešove, 3 v Banskej Bystrici, 3 v Bratislave. Skupiny v každej lokalite boli organizované podľa troch vekových skupín – mladý, stredný a starší vek. Celkovo 72 respondentov s rovnomerným zastúpením mužov a žien.
Výsledky prieskumu na Slovensku
Hlavným výstupom prieskumu bol zoznam 10 najdôležitejších hodnôt / hodnotových postojov v troch oblastiach:
A: Osobné hodnoty – čo najviac vystihuje občanov Slovenska, akí sú, ako sa správajú a na čom im záleží.
B: Súčasné spoločenské hodnoty – ako vnímajú občania, že Slovensko dnes funguje a aké dnes je.
C: Želané spoločenské hodnoty – ako si želajú občania, aby Slovensko vyzeralo a fungovalo. Na akých hodnotách a v akej kvalite.
Poznámka:
A: hodnota/hodnotový postoj a koľko percent respondentov ju vybralo do svojej top 10 hodnôt zo zoznamu 82 položiek.
B a C: hodnota/hodnotový postoj a koľko percent respondentov ju vybralo do svojej top 10 hodnôt zo zoznamu 101 položiek.
* * *
Videozáznamy z konferencie Čo je dôležité pre obyvateľov Slovenska (14.6.2017 v Bratislave):
Prezentácia základných výsledkov prieskumu národných hodnôt
Obsahuje úvod (Ján Orlovský)
prezentáciu hlavných kvantitatívnych výsledkov v dvoch oblastiach – osobné hodnoty a želané spoločenské hodnoty (Martin Slosiarik, FOCUS), a
prezentáciu zistení fokusových skupín (Elena Gallová Kriglerová, CVEK)
Názory na využitie výsledkov prieskumu hodnôt v praxi:
Miroslav Kollár – Primátor mesta Hlohovec
Pavol Demeš – občiansky aktivista a analytik
Janette Motlová – Od Emocií k poznaniu – EDUMA n.o.
Lucia Pašková – Curaden Slovakia s.r.o.
Anna Chlupíková – riaditeľka ZŠ, Nováky
* * *
Zdoje a odkazy
Prieskum bol realizovaný za finančnej podpory GREEN Foundation. Zber dát a fokusové skupiny podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.
Pre viac informácií o prieskume alebo pre spoluprácu nás kontaktujte na info@dialog-sk.org